2010. február 5.

Fallabda

Ne csak futasrol legyen mindig szo, amikor kijottem szerencsere nem szakadt meg a fallabdazasom. Talaltam egy klubot, ahol keddenkent kb. 10-20 fos csapat lejar es egy edzo utmutatasa mellett egymas ellen jatszanak round-robin meccseket. Mivel az edzo maga nem jatszik es te sem vagy folyamatosan a palyan, csak $20 es ezert majdnem 2 orat jatszol. Maskulonben klubtagsag nelkul egy palya sajnos $60-70 45 percre. A csapatom eros es tapasztalt, minden heten megolnek, de amikor 7-8 pontot sikerul ellenuk csinalnom, akkor nagyon vidam a lelkem. 

Az edzon kivul egyetlen amerikai van a csapatban, szinte teljesen ismeretlen ez a sport ideat. Egyik oka ennek a hasonlo de sokkal nepszerubb Racquetball. A masik a Hardball Squash. Amikor a XIX sz. vegen megvetette labat a fallabda az amerikai kontinensen, egy modositott fajtajat vezettek be, keskenyebb palyan es kemenyebb labdaval. Csak az 1980-as evekben kezdtek el egyaltalan soft ball palyakat epiteni, vagyis nem uzik itt sem regebben mint Magyarorszagon - raadasul MO-on nincs racquetball vagy hardball konkurencia.

Fokeppen brit gyarmatok itt elo gyermekei jatszanak, angol, skot, pakisztani, indiai, delafrikai, egyiptomi es ausztral mind vannak a csapatunkban, meg egy cseh srac es en. Bo ketharmaduk a penzugyi vilagban dolgozik, bankarok, brokerek, vagy eppen IT-s egy banknal. Edzom elmondasa alapjan NY-ban szinte csak nagyon gazdag emberek fallabdaznak - most nem rolunk van szo, akik $20-ert jarnak le keddenkent. De hat azok nem golfoznak, kerdeztem? Nem, mert NY-ban nehez megoldani a golfot, sokat kene autozni erte, valamint a varos mentalitasa is sokkal rohanosabb annal, porgosebb, agresszivebb. Aki itt nagyfejes pl. a penzugyi eletben, az kikapcsolodasnak is olyan sportot akar, ahol kielheted a gyilkos osztonodet es 60 perc alatt testileg teljesen kifacsar.

Tournament of the Champions
a Grand Central palyaudvarban
Mult heten volt az egyik legrangosabb squash verseny itt NY-ban, a minden iranybol atlatszo palyat a Grand Central Terminal palyaudvar egyik hatalmas oldalszarnyaban allitottak fel. Az elso korben meg ott volt Krajcsak Mark is, az otszoros magyar bajnok, sajnos nem jutott tovabb de nem kis dolog, hogy egyaltalan meghivtak. Kimentem a dontot is megnezni, ahol a jelenlegi vilagelsot az egyiptomi Ramy Ashour-t lathattam jatszani. Meg csak 22 eves, de bamulatosan varialja az agressziv ropteket es a kitarto hidegvert.


Azt hittem ez lesz 2010 squash fenypontja szamomra, es mekkorat tevedtem. Tegnap a klubomban volt egy vendegjatekos, 40-es szikar, magas, kopasz angol, akivel mindenki jatszhatott egy oktato meccset, a rendes ora kereten belul. Szavakkal nem lehet leirni azt a hihetetlen jatektudast, amilyen hamar elindult a labdaert es ahogy minden helyzetbol barmilyen utesre kepes volt. Nekunk normal halandoknak centire pontosan olyan hosszu labdakat adott, hogy futva meg epp elerjuk, ezert a labdamenetek nem az o nyero utesevel vegzodtek, hanem azzal hogy a 20-30. labda utan mi osszeestunk. Az ora vegen jatszott egy meccset Eli-jal, az edzonkkel, aki aktiv versenyzo az amerikai top50-ben benne van, fiatal es izmos, jo keze van nagyon. Macska eger jatek volt, az angol vendegunk mintha egy masik bolygorol lenne ugy ert el latszolag futas nelkul mindent es utott az utolso pillanatig varva egy olyat a sarokbol, amit a fizika elvileg nem tesz lehetove. Nem utott eroseket, csak jatszott es szivatta az edzonket, aki 15p utan infarktushoz kozel lekuszott a palyarol. Ideje volt megkerdezni:

- Ki ez manus??
- Chris… nem ismered?
- Nem en, milyen Chris?
- Chris Walker…?
- Passz…
- Vilagranglista #4 volt amikor meg profikent jatszott, 3x europai bajnok, 2x csapatvilagbajnok
- (megrokonyodott bamulas)

Nincsenek megjegyzések:

Megjegyzés küldése