2011. szeptember 11.

9-11-11

Freedom Tower
A World Trade Center tragediaja ota eltelt evtizednek en mar csak a masodik feleben erkeztem New York-ba, ezert persze nem sokat eszleltem belole. Ground Zero szamomra csak egy nagy epitkezes, ami docogosen halad, bar iden szarnyakat kapott es vegre tenyleg latvanyosan no az uj torony naprol napra. A sajto persze minden nap tele van a ket haboruval, de a 9/11-es nap konkret torteneseirol nem beszel nagyon senki a hetkoznapokban. En egy Wall St banknal dolgozom, amely annak idejen komoly berloje volt a WTC-nek, de par rohanos kave kozbeni beszelgeteskor kiderul, hogy ez vagy az a kollega bizony dolgozott anno a WTC 100. emeleten. Mondatfoszlanyokbol valik nyilvanvalova szamomra az ittdolgozott evek soran, hogy gyakorlatilag minden NY-i ismer kozelrol olyan embert, aki meghalt aznap. Nincs olyan ceg vagy klub vagy iskola, amely ne szervezett volna gyujtest az ott elvesztett tagok csaladjanak.

Manhattan a Brooklyn
Bridge felol
Amikor eljott a tizedik evfordulo hete, erthetoen masrol sem volt szo az ujsagokban, TV-ben es meg a munkahelyen is talan tobb szemelyes beszelgetes volt. De alapvetoen kerulik a temat, nem sztorizgatnak rola a kollegak, mert nem jo ilyen csuszos talajra menni. Lehet akivel leallsz errol dumalni pont a ferjet vesztette el ott es meg csak par eve volt, sosem tudhatod. Ezen a heten kicsit feltem attol, hogy egyreszt nagy amerikai melldongetesbe fajul a vasarnap, mert az erodemonstralashoz, a hataskelteshez itt ertenek. Egy nagyobb amerikaifoci-meccs elott tobb vadaszgep atrepul a stadion felett, csak hogy emelje a szurkolok hangulatat, robbantas, langnyelvek, amerikai zaszlo, tudnak mindent. Attol is feltem, hogy elojon a muzulman vilag utalata, amit persze meg lehet erteni, de kozben el itt tobbmillio mersekelt es rendesen dolgozo arab es indonez muzulman vallasu ember, akik az ilyen indulatoknak artatlan celpontjai.

Remembering
Nem igy tortent. Vasarnap megnyitottak a Ground Zeronal epult emlekparkot, amit meg mi itt dolgozok sem lattunk soha mert kerites mogott volt. Itt volt Bush, Clinton es Obama elnok, Giuliani es Bloomberg akkori es mostani polgarmesterek es hiaba vagyunk az elnokvalasztasi kampany kellos kozepen, ma demokratak es republikanusok egymas mellett mondtak halkszavu megemlekezo beszedeket. Senki sem emlitette az arabokat vagy Bin Laden halalat. Helyette a tuzoltokrol es egyeb segitokrol szolt a nap valamint felolvastak mind a 3000 aldozat nevet, orakon at. A CNN eloben adta, megszakitas es a kepernyo aljan futkarozo tickerek nelkul. A park gyonyoru lett, a ket torony eredeti helyen ket vizeses, nem epithettek ra. Nem csak szentimentalizmusbol hivjak Hallowed Ground-nak, sok aldozat maradvanyai nem kerultek elo, ok itt nyugszanak ma is.

 
Paul Simon a megemlekezo unnepsegen: Sound of Silence

Latom, hiszem es erzem minden nap, hogy a varos erosebb lett a tiz ev alatt. Jobban odafigyelnek az emberek magukra, hogy mi fontos az eletben es egymasra. A tortentek mindenkeppen kozelebb hoztak a sokszinu es vallasu embert, akik New York-inak mondjak magukat.

Ez a spot tobbszor ment a TV-ben a heten: Empire State of Mind (Part II) 9/11 Tribute

Este meg setaltam egy hosszut Downtown Manhattanben, nem voltak sokan, csendben boklaszott mindenki. Emberek viraggal a kezukben, konnyes szemekkel mentek haza az unnepsegrol es kozben odamentek rendorokhoz, tuzoltokhoz es annyit mondtak: Thank you for protecting our city. Battery Parkbol ket hatalmas feher fenycsova vilagitott az eg fele. A felhok alacsonyan voltak, egy pillanatra teljesen ugy tunt, mintha egy hid lenne a ket vilag kozt.

Nincsenek megjegyzések:

Megjegyzés küldése