2011. október 7.

Think Different

Tegnap elhunyt Steve Jobs, az Apple alapitoja es elso embere, de ez nem egy RIP Steve cikk akar lenni. Tele van persze a sajto mindenfele emlekezesekrol, igy a sok magasztalasban konnyu elsiklani a tema komolyabb jelentosege felett. 

Az Apple mindig is egy igazi amerikai jelenseg volt, a Macintosh szamitogepeknek sokkal nagyobb piaci reszesedese volt es van Amerikaban, mint barhol mashol (kiveve Svajc:). Ezek a gepek nem olcsok, joval dragabbak mint egy Windows PC/Laptop, epp ezert igen meglepodtem, hogy az itteni egyetemi campusokon gyakorlatilag kizarolag Apple laptop van mindenki oleben. Pedig a diakok egy arerzekeny reteg, de persze a csoport-nyomas nagy ur. Lazadni a bevalt, szurke, nagyvallalati PC ellen pedig meno. "Think Different"

Ujabb meglepetes ert amikor konstataltam, hogy a kollegaim is szinte mind Apple tulajdonosok. Ez azert furcsa, mert en Unix rendszergazdak kozott dolgozom, akik elvileg mit sem adnak a dizajnra es kepesek barmilyen ocskavasra Linuxot huzni, de otthon megis kedvelik, a tipikus Apple elmenyt: bedugod, mukodik. Es nem banjak, ha ezert tobbet kell fizetni.

Ittletem alatt en magam is megtanultam tisztelni az almat, mert egyszeruen a minoseg es a finom kidolgozottsag atut minden termekukon. Amikor meglattam egy iPod csomagolasat, percekig nem tudtam betelni vele, ki sem akartam nyitni. Az a csomagolas annyira csupasz, elegans, praktikus es szep volt - hogy valakinek volt igenye ezt is megtervezni, ez tenyleg egy masik kategoria. 

Az elmult evtized sok szempontbol nem volt sikeres Amerikanak. Dotkom lufi, ket haboru, Wall St osszeomlas - mind innen kiindulo dolgok. Probaljak, de mar nem lehet ignoralni a naponta jovo jelenteseket: az amerikai oktatas messze a nemzetkozi atlag alatt, az infrastruktura fejlettsege a top30 orszaghoz kepest a 24. es igy tovabb. A hideghaborubol egyeduli gyozteskent fennmaradt nemzet, a Space Shuttle, a mikrochip es az Internet feltalaloja mostanaban nem erzi tul jol magat a boreben. Az ursikloprogram leallitasa europai szemmel egy logikus lepes, nincs ra penz. De itt ezt sokkent eltek meg. Mert az urutazas egy alomnak a szimboluma. Itt gyerekkortol kezdve sulykoljak beled, hogy Kisfiam, tied az American Dream. Ha kemenyen dolgozol, majd te is olyan dolgokat talalsz fel es gyartasz, amitol leesik a vilagnak az alla, mert ezt jelenti amerikainak lenni, kedves Chun Lee. 

Sajnos egyre kevesebb peldat lehet a szegeny gyereknek felmutatni erre. A gazdasag nem eppen szarnyal, a legokosabb emberek keresik a fellendules kulcsat, hogyan lesz ujra atomstabil banki rendszeruk es vilagvezeto iparuk, hogyan adjunk munkat 14 millio munkanelkulinek. Mindekozben iPhone-bol nem tudnak annyit gyartani, amennyire kereslet van. A tavalyi iPhone-bol…! Maga Obama elnok mondta, hogy kormanya celja az, hogy minden nagyobb iparagban legyen egy Apple, itt az USA-ban. Mit kene tenni ahhoz, hogy a Ford legyen az autok Apple-je. Az amerikaiak szamara jelenleg ez a ceg testesiti meg mindazt, ami az American Dream-bol megmaradt. Az innovacio, a minoseg, a siker nem csak otthon, de vilagszerte. Ennek a cegnek az elso emberenek nevet pedig mindenki ismeri (az Intel vagy a Google CEO-jat ki tudja fejbol?) es fameros-tornacipos megjelenesevel mindenkivel elhiteti: dolgozz kemenyen es te is itt allhatsz. 

Steve jelentoseget a szamok nem adjak vissza. Mindket cege, a Pixar es az Apple, olyan csillogo remenysugar, ami remeljuk at fogja vezetni Amerikat a nehez idokon. Ki tudja ki lesz a kovetkezo Steve Jobs, Kaliforniaban a kis Chun Lee mar jo uton jar, husz mp alatt rakja ki a Rubik kockat.

Nincsenek megjegyzések:

Megjegyzés küldése